Před pár dny projelo zprávami, že Zeman jednal s experty o školství (třeba na Novinkách, na Lidovkách, na Aktuálně nebo na ČT24). Ten expertní tým mne zaujal. Kdo jsou ti experti, kteří prezidentu republiky radí se školstvím?

Ze zpráv jsem se dozvěděl, že součástí expertního týmu je ministr školství Robert Plaga a jeho předchůdce Stanislav Štech, to ale nemůže být všechno, ne? No, není, ve skutečnosti ani Plaga ani Štech do toho expertního týmu nepatří, ti jen byli přítomni na jednání, členy expertního týmu jsou úplně jiní lidé:

Marie Benešová

V době Zemanovy vlády se stala nejvyšší státní zástupkyní, na tomto postu vydržela do roku 2005. Poté byla ministryní spravedlnosti v Rusnokově vládě a do minulého roku poslancem za ČSSD. V mezidobí se věnovala advokacii. Nikdy nepůsobila ve školství.

František Čuba

Komunista, tvůrce slušovického „zázraku“, označován za geniálního podnikatele (na trhu, kde díky vedoucí úloze komunistické strany, jejímž jste členem, se podniká skvěle). Proslul tím, že dva roky jako senátor pobíral plat, aniž by hnul brvou. Ve školství působil pouze v důchodu, kdy přednášel na vysoké škole.

Vladimír Dlouhý

Komunista, pracovník Prognostického ústavu, ministr průmyslu a obchodu v Klausově vládě, poslanec, aktuálně prezident Hospodářské komory. Ve školství působil jako přednášející na vysoké škole a byl i člen vědecké rady.

Jaroslav Hanák

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, prezident Svazu dopravy ČR, místopředseda Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Nikdy nepůsobil ve školství.

Rudolf Jindrák

Na začátku roku 1989 podepsal vázací akt do komunistické vojenské rozvědky, diplomat, velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. Nikdy nepůsobil ve školství.

František Lukl

Starosta Kyjova, ministr pro místní rozvoj ČR v Rusnokově vládě, předseda Svazu měst a obcí ČR. Nikdy nepůsobil ve školství.

Vratislav Mynář

Kancléř prezidenta republiky, který se od roku 2013 marně snaží získat bezpečnostní prověrku, kterou běžně trvá získat zhruba rok. Předseda Strany práv občanů Zemanovci, kteří pod jeho vedením vstupovali do voleb s tématem povinných majetkových přiznání pro politiky. Své majetkové přiznání odmítal zveřejnit a původ jeho peněz je nejasný. Nikdy nepůsobil ve školství.

Martin Nejedlý

Oficiálně na Pražském hradě nezastává žádnou funkci, přesto na Hradě disponuje 3 místnostmi vedle kanceláře prezidenta republiky. Byl místopředsedou Strany práv občanů – Zemanovci a jednatelem firmy LUKOIL Aviation Czech. Poměrně vysoké dluhy z podnikání za něj nezištně zaplatila ruská strana.

Martina Nejedlého na Hradě považují britské a americké tajné služby za současné největší riziko z hlediska šíření ruského vlivu na území ČR. Nikdy nepůsobil ve školství.

Jiří Rusnok

Kandidát na členství v KSČ, ministr financí ve vládě Zemana, ministr průmyslu a obchodu ve vládě Špidly, bývalý premiér vlády, kterou instaloval prezident Miloš Zeman, guvernér České národní banky. Nikdy nepůsobil ve školství.

Miroslav Toman

Jeho otcem je vysoký představitel KSČ a bývalý ministr komunistického Československa Miroslav Toman. Mladší Toman do KSČ kvůli revoluci vstoupit nestihl, ale po revoluci měl slušnou kariéru. Nyní je již podruhé ministrem zemědělství, dříve byl náměstkem ministra zemědělství, prezidentem Agrární i Potravinářské komory ČR.

Po Tomanovic rodinné firmě Agrotrade zůstaly dluhy ve výši 600 milionů, které jsme zaplatili my všichni, firma byla následně přejmenována a prodána bílému koni a Tomanovi založili novou firmu s názvem Agrotrade, která funguje dodnes. Nikdy nepůsobil ve školství.

Jaroslav Zavadil

Místopředseda Odborového svazu KOVO, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, poslanec za ČSSD. Nikdy nepůsobil ve školství.

Miloš Zeman si jistě může tým expertů sestavit jak chce. Otázkou ale je, proč se parta komunistů a bizarních figurek vyjadřuje k inkluzi v základním školství, když mezi nimi není ani jeden člověk, který by se základnímu školství někdy po odborné stránce věnoval.