Evropská unie chce povinné ručení pro dětská autíčka. Kromě bulvárního BleskuTN.cz to píšou i seriózní média jako Aktuálně, NovinkyTýden a pár dalších médií, takže to stojí za pozornost. Informaci vypustila Česká asociace pojišťoven pomocí ČTK.

„Podle definice by se pak povinné ručení mělo vztahovat nově nejen na segwaye a elektrokola, která reálně mohou působit vážnější škody, ale i na elektroautíčka pro děti nebo různá podomácku vyrobená vozítka, což vyvolá řadu komplikací zejména pro spotřebitele,” uvedl šéf asociace Jan Matoušek.

A specialista Chytrého Honzy Tomáš Čáp dodává: „Pojišťovat dětská autíčka je naprosto absurdní.“

Což my všichni víme, Tomáši. Ví to i Evropská unie, protože nic takového nenavrhuje. Ta definice, zmíněná Matouškem výše, zní: Povinným ručením by měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu, bez ohledu na jejich charakter a též na to, jestli jezdí na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku.

Vzhledem k tomu, že dětské autíčko NENÍ primárně určené pro přepravu (ani to elektrické, do kterého si dítě může sednout a jezdit po zahradě – což stále není přeprava), ale jde o dětskou hračku, je jednoznačné, že za dětská autíčka nebude nikdo muset platit povinné ručení.

Česká asociace pojišťoven nyní bojuje za to, aby pro Česko platila výjimka a tato směrnice, která sjednocuje fungování povinného ručení pro ČR nefungovala. A zde je uhozen hřebíček na hlavičku.

Povinné ručení má doznat změn, které jsou ve prospěch občanů a v neprospěch pojišťoven, například:

  • bonusy, které si vyjezdíte v jiném státě EU, budou platit i v dalších státech EU. Pokud budete 10 let jezdit v Londýně a vyjezdíte si bonusy, po návratu do ČR a sjednání pojištění zde nebudete platit povinné ručení jako začátečník, ale převedete si bonusy do ČR (= menší zisk pro pojišťovny)
  • v případě insolvence viníka nehody bude poškozený plně odškodněn vždy, odškodnění půjde z garančního fondu země, kde se nehoda stala a ten ji pak bude požadovat po garančním fondu země původu viníka nehody. Dosud to v některých zemích EU fungovalo tak, že v případě insolvence viníka měli poškození smůlu

A právě proto vypustila ČAP informaci o elektroautíčkách, pro které je nutné mít povinné ručení. Nevěřím tomu, že lidé v ČAP sami neví, že to je nesmysl.

P.S.: Nahlédl jsem do diskuzí a ano, je to přesně tak, jak jsem čekal: evropská komise je spolek blbců, idiotů, debilů, kreténů, senilních tupců. Jen jestli tahle slova spíš neplatí na lidi, co slepě věří všemu bez ověření…