„Buď je to pokrytectví, nebo je to neznalost. Moje základní námitka zní, že v právním státě má každý politik respektovat rozsudek nezávislého soudu,“ uvedl Miloš Zeman.

Pojďme si tedy popovídat o pokrytectví!

O poslanci Federálního shromáždění za ODS Milanu Hruškovi Zeman v roce 1992 prohlásil, že: „s jistými obtížemi absolvoval pouze sedm tříd základní školy a jednu třídu opakoval.“ Hruška Zemana zažaloval a vyhrál, soud mu nejdříve přisoudil stotisícovou satisfakci a veřejnou omluvu, po Zemanově odvolání vrchní soud v roce 1994 snížil finanční náhradu na 20 tisíc. Zatímco peníze Zeman poslal, soudem přikázané omluvy se Hruška nikdy nedočkal: „Pokuta byla zaplacena, pro mě je ten případ uzavřený.“

To s omluvou bývalému poslanci ČSSD Jozefu Wagnerovi to Zeman dotáhl až k pokutě 20 tisíc za pohrdání soudem. I zaplacení této pokuty mu dělalo problém a vršil jednu absurdní lež za druhou.

Wagnerovi se nakonec omluvil, ale opět nedodržel požadavek soudu – soud požadoval, aby se Wagnerovi omluvil na veřejném zasedání, Zeman proto požádal, aby úsek jinak uzavřeného jednání, kdy se bude omlouvat, byl veřejný, ale už to nikdo neřekl nikomu mimo místnost, kde uzavřené jednání probíhalo.

(Zvlášť vypečené je zdůvodnění Stanislava Křečka (tehdy předseda Sdružení nájemníků a poslanec ČSSD, dnes zástupce ombusmanky a advokát: „Já myslím, že formálně byly požadavky zákona splněny, protože to bylo učiněno veřejně, to znamená před více osobami.“ – až po vás tedy bude Zeman, Křeček nebo podobný ptáček chtít veřejnou omluvu, tak prostě řekněte, že jste se omluvili před dvěma osobami blízkými.)

V červnu 1999 zaútočil Miloš Zeman na bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece. Prohlásil o něm, že za jeho působení uzavřelo ministerstvo na šedesát smluv s jednotlivými novináři i mediálními agenturami, které sloužily k jeho osobní prezentaci. Při nátlaku na zveřejnění důkazů snížil Zeman množství smluv na čtyři a poté jako příklad korupce novinářů vyslovil jméno Ivana Breziny – ten dle Zemana měl psát články na podporu dostavby jaderné elektrárny Temelín. Jméno Ivana Breziny v této souvislosti zopakoval ještě dvakrát, i když posléze dobře věděl, že jakoukoliv spolupráci v tiskové zprávě popřel i ČEZ. Smlouvy s novináři se na ministerstvu nikdy nenašly.

Zieleniecovi se Zeman nakonec nikdy neomluvil. Omluvil se mu Kavan a tím to pro Zemana skončilo. Brezina se soudil a odvolával dlouhých 8 let, o věci rozhodovaly soudy všech úrovní, až nakonec byl Zeman usvědčen ze lži a odsouzen k omluvě a odškodnění ve výši 50 tisíc Kč. Omluvit se měl v deníku MF DNES, k čemuž zvolil 5 řádkový inzerát.

(Ivan Brezina ležel Zemanovi v žaludku díky článku Svět podle Zemana, které publikoval v Reflexu v květnu 2018. Mimo jiné publikoval vzpomínky Zemanovy první ženy: „Historky z jejich rozvedeného manželství byly totiž naprosto otřesné. Nejmírnější vzpomínky paní Blanky vyprávěly o tom, jak prý Miloš Zeman kdysi rád postával před zrcadlem, recitoval Nietzsche a snil, že bude mít jednou státní pohřeb.“)

A také případ z poslední doby ukazuje Zemanovu schopnost respektovat rozsudek nezávislého soudu – takřka přesně před dvěma roky Zeman prohlásil, že Peroutka v Přítomnosti zveřejnil článek „Hitler je gentleman“ a byl fascinován nacismem. Ten stejný Peroutka, který byl za své názory poslán do koncentráku.

Celý archiv Přítomnosti je na webu, nechybí jediné číslo (což je velice jednoduché doložit, protože Přítomnost vycházela v určitých termínech a žádný z výtisků nechybí), takže ověřit toto tvrzení není složité. Přesto Hrad již dva roky hledá neexistující článek a po několika rozsudcích soudu se odmítá omluvit i zaplatit odškodnění.

Ono je toto všechno odpustitelné, ale…

Všichni přece víme, že Miloš Zeman zastává heslo „jen idiot nemění své názory“. Prezident ho velice rád opakuje (zdrojů je více: ihned.cz, flaska.blog.idnes.cz, respekt.cz). A aby se to nepletlo, tak taky řekl: „Já své názory neměním.“ Ve skutečnosti se ukazuje, že Miloš Zeman tyto hesla používá k tomu, aby mohl své názory měnit jak aktuálně potřebuje.

V prosinci 2016 Zeman také prohlásil: „Považoval bych za docela rozumné zakázat kouřit tam, kde je s vámi v těsném prostoru dítě.“  Fotografie ze včerejšího dne ukazuje, jak moc to myslel vážně:

„Považoval bych za docela rozumné zakázat kouřit tam, kde je s vámi v těsném prostoru dítě.“