Dovolil bych si ještě malé ohlédnutí za letošním udělováním státních vyznamenání.

Je velká škoda, že ani na 100. výročí republiky nedokázal Miloš Zeman překročit svůj stín a pozvat všechny důležité osobnosti na předávání státních vyznamenání. Je to večer, kdy slaví republika, ne Miloš Zeman. Jakékoliv osobní spory a antipatie by tak měly jít alespoň na 1 večer stranou. Zcela jednoznačně by na takový večer měli být pozváni všichni členové vlády, všichni poslanci, senátoři, hejtmani, primátoři, všichni rektoři vysokých škol, soudce Ústavního soudu, předsedy těch nejvyšších soudů a našlo by se určitě i mnoho dalších lidí. Ať máme na kteréhokoliv z těchto lidí jakýkoliv názor, jde o elitu tohoto státu, která by v daný večer neměla chybět. Kádrovat tyto lidi bychom neměli (oblíbené spojení Jiřího Ovčáčka, pokud jde o kritiku vyznamenaných).

Už tak narušenou vážnost večera snížila ještě jedna věc. Pamatuji si – a není to tak dávno – že prezident s vyznamenáním šel za každým z vyznamenaných a osobně jej danému člověku připnul. Pro nemohoucnost prezidenta, který je dle Hradu zcela zdravý, se role obrátila a vyznamenaný si pro vyznamenání chodí a dostane ho v krabičce, vyznamenání není připnuto. To celé dle mého snižuje vážnost celého aktu, každý z vyznamenaných je tím nejdůležitějším člověkem večera a přijde mi proto krajně nevhodné, že si musí pro vyznamenání přijít.

Každopádně mám osobně velký problém s některými vyznamenanými:

Profesor Rajko Doleček (Řád Tomáše G. Masaryka I. třídy)

Vyznamenán jako „humanista Rajko Doleček“. To, že byl prosrbský nacionalista, bych mu ještě dokázal odpustit. Neodpustil bych mu ale to, že byl podporovatel Slobodana Miloševiče, kterého navštěvoval i ve vězení, a popíral masakr ve Srebrenici.

Erik Best (Medaile Za zásluhy I. stupně)

To, že si někdo založil noviny a vydává zprávy, z něj ještě nedělá novináře. Američan, který v 80. letech odejde studovat do Moskvy, je minimálně dost zvláštní. Jeho texty jsou plné spekulativních a nepodložených závěrů a často šíří konspirační teorie.

Jan Fencl (Medaile Za zásluhy I. stupně)

To je snad jeden z posledních zemanovců (Fencl je bývalý ministr zemědělství Zemanovy vlády), co ještě žádné státní vyznamenání nedostal.

Milan Fiľo (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Slovenský podnikatel. V rámci privatizace získal SCP – Severoslovenké celulózky a papierne v Ružomberku. 67 % akcií získal za 1 miliardu korun, což byla o 4 miliardy nižší cena, než nabízel rakouský investor. Nízká cena byla kompenzovaná podmínkou ve smlouvě, kdy měl odevzdat 15 % akcií ze získaného majetku zaměstnancům SCP. Podmínku nikdy nedodržel, zaměstnancům nikdy nic nedal, přibližně 18 % svých akcií prodal za několik miliard korun zahraničnímu investorovi, lidé se s ním dodnes soudí.

Ivanka Kohoutová (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Dle Zemana byla vyznamenána za „boj s totalitní ideologií“. Realita je taková jde o ředitelku Střední zdravotnické školy, se kterou se soudila somálská studentka o své právo nosit hidžáb během výuky. Boj s totalitní ideologií si představuji poněkud jinak. Skutečného bojovníka s totalitní ideologií přitom Miloš Zeman vyznamenat odmítl.

Jiří Krampol (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Průměrný herec, který za sebou nemá nic výrazného, takže nechápu, za jaké zásluhy mu měla být udělena medaile. Medaili za zásluhy by měl dostat někdo, kdo je ve svém oboru nadprůměrný, ne průměrný herec, který je známý díky televizi a bulvárním deníkům. To bychom mohli rozdávat Medaile Za zásluhy všem absolventům hereckých škol. (Krampol označil kritiky Miloše Zemana za zamindrákované kretény, což je nejspíš ten pravý důvod, proč dostal vyznamenání)

Pavol Krúpa (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Miloš Zeman to vysvětlil již dříve, medaili dostal za to, že „bojuje proti ekonomickým zmrdům, třeba proti Zdeňku Bakalovi“ . Jeho boj vypadá tak, že obchodoval s ekonomickými zmrdy Stanislavem Grossem a Tomášem Pitrem. Spekuluje se, že jeho boj proti Zdeňku Bakalovi je motivován tím, že kdyby OKD nekoupil Bakala, tak by ho koupil Krúpa.

Zemanovi očividně nevadí všichni ekonomičtí zmrdi, nakloněn je pozitivně hlavně k těm slovenským: Milan Fiľo, Andrej Babiš…

Jana Lorencová (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Paní Lorencová mohla být v minulosti dobrou novinářkou. Nicméně za posledních pár let po rozumové stránce sešla. Z ženy, která byla v 70. letech vyhozena z médií, protože vyjádřila nesouhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, se stala žena bojující za současný ruský totalitní režim, v jehož jménu šíří řadu lží.

Jana Lorencová

Na svém Facebooku se vyjádřila, že kdyby byla válka s Ruskem, tak bude první kolaborant. Po takovém vyjádření by neměl nikdo získat medaili. Jak je u těchto lidí už takovou klasickou vlastností, nedokáže se za své vyjádření ani postavit, takže před pár dny ke svému Facebooku uvedla, že se jí tam občas příspěvky objevují samy a samy se zase mažou, aniž by ona něco takového dělala.

Karel Sýs (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Normalizační komunistický básník, který byl poplatný minulému režimu a chrlil jednu básnickou sbírku nevalné kvality za druhou. V době, kdy byli různí literáti zakazování, on tvořil komunistickou agitku, díky které byl prominentem komunistického režimu. Po revoluci působil v literární příloze komunistických Haló novin (to jsou ty noviny, pro které psal současný tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček) a dál se otevřeně hlásil ke komunismu.

Ivan Vyskočil (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Prakticky stejné výhrady jako u Krampola. Podobné cukání oka mám i u Hejmy. (Vyskočil opakovaně kritizoval kolegy, kteří si dovolili kritizovat Miloše Zemana a Andreje Babiše, což je nejspíš ten pravý důvod, proč dostal vyznamenání)

Zdeněk Zbořil (Medaile Za zásluhy I. stupně)

Agent StB. Údajně je politologem, ale jeho vyjádření je mnohem častěji politické, kdy kope za svůj tým.