Říká Vodafone. Byl jsem nedávno v Chorvatsku a používal jsem chorvatskou sim kartu, to si říká o porovnání. A o počítání…

Datování s Vodafonem

Mám datovou sim kartu Vodafone. Datová sim karta neznamená, že na ní jdou jen data, je to prostě jen simka bez hlasového tarifu, lidé se mi dovolají, když chci jednou za rok volat já, musím si vzít hypotéku, abych to pak zaplatil, ale volat můžu. Když ještě v EU existoval roaming, volal jsem po ČR levněji, když jsem byl v zahraničí, než když jsem byl v ČR.

Za svůj datový tarif o velikosti 4 GB platím 156 Kč měsíčně. Tedy 39 Kč za GB. To je cena již po 70% slevě, kterou jsem kdysi před lety získal za flirtování s operátorkou na retencích a od té doby se toho tarifu držím zuby nehty. Standardní ceníková cena tohoto tarifu je 499 Kč, což je 125 Kč za GB.

Se změnou roamingu přišla změna v zahraničí. Už se tam nedovolám. Ani nezadatuju, jak by možná název „datová sim karta“ mohl zavádět. Vodafone se při zrušení roamingu EU rozhodl, že než aby povolil svým zákazníkům s datovými sim kartami čerpat tarif i v zahraničí, tak tuto možnost raději zablokuje. (A z pohledu zákona na to má právo – operátor buď musí umožnit volat a datovat v roamingu jako by byl člověk v ČR, nebo může roaming zakázat, nesmí však roaming zpoplatnit)

Chorvatský operátor

Pro Chorvatsko jsem zvolil místního operátora Bonbon, který funguje v síti T-Mobile. Stránky mají v češtině, simku vám pošlou do ČR zdarma. Abych měl internet i cestou do Chorvatska v Rakousku a Slovinsku, tak jsem této nabídky využil a zaplatil za ni 20 kun (odeslání je skutečně zdarma, takže těch 20 kun později najdete na svém účtu k využití na volání, smsky nebo třeba internet).

Kolik u Bonbonu stojí internet? Chorvatsko má méně obyvatel než ČR, ti mají menší kupní sílu, je to předplacenka, navíc určená pro turisty, kterým nemusím výměnou za dlouhodobou smlouvu nabídnout levnější služby, navíc mají blbou geografickou polohu, musí pokrýt tisíce ostrovů I hornaté vnitrozemí, tak to asi nic levného nebude, že?

Bonbon nabízí hned několik internetových balíčku od 250 MB do 6 GB. Já zvolil balíček o podobné velikosti jako mam tady v ČR, tedy 6 GB za 55 kun, což je 190 Kč. Nebo taky 32 Kč za GB.

Lepší signál než na české železnici

Čím nižší tarif, tím je samozřejmě dražší, u 3 GB vyjde GB na 45 Kč, nejnižší tarif má 250 MB a vyjde na 50 Kč. Ale stále jsou to ceny pro předplacenou kartu, kdy operátor nemá jistotu, že to člověk bude čerpat pravidelně, takže žádná sleva za věrnost v ceně promítnutá není. Přesto jsou nižší, než 70% sleva z tarifu českého operátora, kdy je tento tarif vázán 24měsíční smlouvou.

Co se u Bonbonu stane, když vyčerpám data? Zaplatím si balíček znovu. Kterýkoliv. Klidně ten stejný, kde v přepočtu na GB zaplatím 32 Kč. U Vodafone se mi naúčtuje za každých 250 MB 49 Kč. GB nad rámec tarifu mne tedy stojí víc než celý 4 GB tarif samotný. Po koupi balíčku ty data platí 30 dnů, což je další kontrast oproti Vodafonu, kde vám tato data s koncem zúčtovacího období propadají.

A jak to vlastně bylo s tím signálem a tisíci ostrovy? Naprostá pohoda, všude byl dostupný plný 4G signál – na ostrovech, v horách i na lodi na moři, po celou dobu jsem nezaznamenal žádný problém. To se tak úplně nedá říct o českém Vodafonu. Ten sice nemusí pokrývat tisíce ostrovů a moře mezi nimi, nicméně pokrýt pár desítek km koridoru mezi Brnem a Olomoucí, Brnem a Českou Třebovou nebo třeba Zábřehem a Olomoucí, kde na stále stejných místech posledních 9 let, co zde pravidelně jezdím, není signál, to je neskutečný problém. A přitom nemluvím o žádných tunelech 🙂

Zakopaný pes v roamingu

Co se týká roamingu, tak největší problém není to, že Vodafone v zahraničí blokuje používat data nebo volat, největší problém je, že v Chorvatsku a Slovinsku se vám sim karta ani nepřihlásí do sítě, v Rakousku (překvapivě) sice ano, nicméně další režim fungování je stejný jako v tom Chorvatsku a Slovinsku – nepřijmete ani hovor ani smsku. Až v Bosně se sim karta přihlásila a stáhla si smsky a zmeškané hovory za poslední týden.

Pokud tedy například potřebujete poslat nějaké peníze ze svého internetového bankovnictví a potřebujete tento krok potvrdit smskou, tak s datovou simkartu kdekoliv v EU máte díky Vodafone problém.

Budoucnost je opravdu datování bez počítání. Ale u Vodafonu zatím raději počítejte. Než nastane ona budoucnost, tak bude třeba dohnat alespoň balkánské operátory.